تبلیغات
مطالب اینترنتی - سریع ترین دوربین جهان قادر است حرکت نور را به تصویر بکشد!

سریع ترین دوربین جهان قادر است حرکت نور را به تصویر بکشد!

پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 11:39 ق.ظنویسنده : نویسنده

 مفیدستان:

۱۵ اردیبهشت ۹۶ ساعت ۱۷:۱۸

تصویربرداری در حالت اسلوموشن کاربردهای فراوانی در زمینه‌های علمی و سرگرمی دارد. به تازگی هم پژوهشگران دانشگاه لاند (Lund University) سوئد، سریع ترین دوربین جهان را با قابلیت ضبط تصاویر با سرعتی باورنکردنی، معرفی کرده‌اند.

فیلم‌برداری در حالت حرکت آهسته علاوه بر ایجاد تجربه‌ای متفاوت در فیلم‌های سینمایی اکشن، امکان بررسی پدیده‌هایی که در کسری از ثانیه اتفاق می‌افتند را برای دانشمندان فراهم می‌کند. جدیدترین دستاورد دانشگاه لاند سوئد نیز ساخت سریع ترین دوربین جهان است که با قابلیت ثبت ۵ هزار میلیارد فریم در یک ثانیه، می‌تواند حرکت ذرات نور را نمایش دهد! با چنین سرعتی، پدیده‌هایی که تنها در ۲۰۰ میلیاردم ثانیه اتفاق می‌افتند هم از چشم انسان دور نخواهند بود.

برای درک بهتر قابلیت‌های این اختراع بزرگ، محققان دانشگاه لاند از حرکت یک دسته فوتون (ذرات تشکیل‌دهنده نور) در مسافتی برابر با ضخامت یک ورق کاغذ فیلم‌برداری کرده‌اند؛ با در نظر گرفتن سرعت نور که کمی بیشتر از یک میلیارد کیلومتر در ساعت است، چنین دستاوردی بدون اغراق، شگفت‌انگیز است.

ثبت حرکت فوتون‌های نور توسط سریع ترین دوربین جهان

همان‌طور که انتظار می‌رود، فناوری ثبت این تعداد فریم در یک ثانیه تفاوتی اساسی با فناوری دوربین‌های معمولی دارد؛ برای عملی کردن ثبت ۵ تریلیون فریم در یک ثانیه با استفاده از تکنولوژی قدیمی، اولین چیزی که به آن نیاز داریم یک حلقه فیلم به طول یک مایل است تا فیلمی به مدت یک ثانیه را در خود نگه دارد! از طرف دیگر سریع ترین دوربین جهان برای ثبت پدیده‌هایی که در کمتر از یک پیکو ثانیه اتفاق می‌افتند، ساخته شده است؛ این مدت زمان تقریبا معادل یک تریلیونیوم زمانی‌ست که طول می‌کشد تا بگوییم: «هزار و یک.»

فناوری که این دوربین رکورددار از آن برای رسیدن به نرخ فریم فوق‌العاده‌اش استفاده می‌کند، بسیار جالب است؛ هریک از فریم‌های این دوربین از چهار تصویر مجزا که پشت سر هم ثبت می‌شوند، تشکیل شده است. این چهار تصویر با تاباندن لیزری مخصوص به سوژه‌ی تصویربرداری، به صورت منحصربه‌فردی کدگذاری می‌شوند تا در مراحل بعدی آنالیز فیلم، امکان جدا شدن از یکدیگر و کاهش سرعت تصاویر ثبت‌شده را داشته باشند.

سریع ترین دوربین جهان -فناوری ثبت تصاوری

پژوهشگران سازنده سریع ترین دوربین جهان ، الایس کریستنسون (Elias Kristensson) و آندریاس اِن (Andreas Ehn)، این فناوری ثبت تصاویر را FRAME نام‌گذاری کرده‌اند که کوتاه شده‌ی عبارت «الگوریتم تشخیص فرکانس برای نوردهی‌های متعدد» است؛ جزئیات FRAME در مقاله‌ای که در ژورنال Light: Science and Applications به چاپ رسیده، در دسترس علاقه‌مندان است. با افزایش بازدهی هر فریم فیلم، کریستنسون و اِن علاوه بر افزایش سرعت ثبت تصاویر، قابلیت ضبط توالی‌های طولانی‌تر و با جزییات بیشتر را فراهم کرده‌اند.

اما هدف اصلی این دو محقق از ساخت سریع ترین دوربین جهان چه بوده است؟ کریستنسون و اِن به صورت تخصصی بر روی مبحث احتراق سوخت‌ها کار می‌کنند. آن‌ها امیدوارند که اختراعشان با روشن‌تر کردن واکنش‌های شیمیایی پیچیده‌ای که در هنگام احتراق یک سوخت در سطح مولکولی اتفاق می‌افتد، بتوانند بازدهی موتورهای سوختِ گازی را افزایش دهند.

اما این دوربین شگفت‌انگیز که قابلیت به تصویر کشیدن حرکت ذرات نور را دارد، تنها برای آنالیز واکنش شیمیایی فرآیند احتراق ساخته نشده و قادر است فرصت‌های بی‌شماری را برای پیشرفت تکنولوژی در بسیاری از زمینه‌های مختلف فراهم کند. سازندگان سریع ترین دوربین جهان هم اکنون در حال همکاری با یک کمپانی آلمانی برای ساخت یک نمونه اولیه کاربردی از فناوری موردنظر هستند. کریستنسون و اِن ابراز امیدواری کردند که در چند سال آینده، محققان سراسر دنیا نیز قادر خواهند بود تا از این دوربین برای اهداف پژوهشی‌شان استفاده کنند.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

مشخصات، قیمت و خرید گوشی موبایل سامسونگ مدل …سامسونگ گلکسی اس اج یکی از جذاب‌ترین و متفاوت‌ترین گوشی‌های هوشمند عصر ایران کشته و زخمی در اثر رعدوبرق در قم آشناروحانی نمی‌خواهد بر اثر مناظره به جامعه شوک نماد حیواناتخب اولین نماد شاهین یکی از از زیبا ترین نماد ها شاهین هست شاهین نماد قدرت است در تاریخ آخرین اخبار از ناآرامی ها در سوریهاگر امریکا یا حقوق بشر دلش می سوزه به فکر بحرینیا باشه که بدتر از سوری ها هستند آیا میدانید که خفن ، حتما بخونین نیک صالحیآیامیدانیدکهخفنآیا میدانید با هوش ترین زن دنیا ۵ فوق لیسانس دارد و ضریب هوشی او ۲۰۰ است و دنبال کار دانستنیهای عجیب دنیا کانادا یک واژه هندی به معنی روستای بزرگ می باشد سوسکها سریعترین جانوران ۶ پا می اموزشگاه بازیگریاموزش بازیگریاموزش بازیگری اموزش تقویت سلام به شما عزیزان دلم که عشق به بازیگری را با تمام قلبم ازسخنان گران قدرتون احساس مجله اینترنتی برترین ها پورتال خبری و سبک زندگیپیش از این که نامی برای خود بر هم زنند، این چند نفر، کودکی سختی را به خود دیده بودند و نقد و بررسی فیلم استاکراشاره ی فیلم استاکر به کودک و خواست ساده ی انسانی او از این نظر تکان دهنده است که این عکاسی ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزادعکاسیعکاسی در لغت به معنای روش عکاسی و عکسبرداری است و همچنین به عمل و شغل عکاس نیز گفته می سریع ترین دوربین جهان قادر است حرکت نور را به تصویر بکشد › › سریعتریندوربینجهان سریع ترین دوربین جهان به های نور را به تصویر بکشد جهان قادر است حرکت نور را به سریع ترین دوربین جهان قادر است حرکت نور را به تصویر بکشد › › › قادر است حرکت نور را به است حرکت نور را به تصویر بکشد سریع ترین دوربین جهان را سریع ترین دوربین جهان قادر است حرکت نور را به تصویر بکشد › سوئد، سریع ترین دوربین جهان قادر است حرکت نور را به است حرکت نور را به تصویر بکشد سریع ترین دوربین جهان قادر است حرکت نور را به تصویر بکشد › › › قادر است حرکت نور را به سریع ترین دوربین جهان را است حرکت نور را به تصویر بکشد سریع‌ ترین دوربین دنیا حرکت نور را به تصویر می‌کشد اخبار › › این دوربین قادر است حتی از حرکت نور حرکت نور را به تصویر بکشد سریع ترین دوربین جهان سریع ترین دوربین جهان قادر است حرکت نور را به تصویر بکشد › › سوئد، سریع ترین دوربین جهان را قادر است حرکت نور را به است حرکت نور را به تصویر سریع ترین دوربین جهان قادر است حرکت نور را به تصویر بکشد › سریع ترین دوربین جهان قادر است حرکت نور را به قادر است حرکت نور را به تصویر بکشد به جهان دوربین سریع سریع ترین دوربین جهان ترین دوربین تصویر بکشد › قادر است حرکت نور را به سریع ترین دوربین جهان قادر است حرکت نور را به تصویر بکشد سریع سریع ترین دوربین جهان قادر است حرکت نور را به تصویر بکشد › دوربین › سریعترین سریع ترین دوربین جهان قادر است حرکت نور را به تصویر سریع ترین دوربین جهان را قادر است سریع ترین دوربین جهان قادر است حرکت نور را به تصویر بکشد › › › سریع ترین دوربین جهان قادر است حرکت نور را به جهان قادر است حرکت نور را به تصویر بکشد

مطلب سریع ترین دوربین جهان قادر است حرکت نور را به تصویر بکشد! در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :سریع ترین دوربین جهان قادر است حرکت نور را به تصویر بکشد!
http://mofidestan.ir/%d8%b3%d8%b1%db%8c%d8%b9-%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a8%db%8c%d9%86-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86-%d9%82%d8%a7%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%b3%d8%aa-%d8%ad%d8%b1%da%a9%d8%aa-%d9%86%d9%88%d8%b1/
آخرین ویرایش: - -

 
یکشنبه 22 مهر 1397 03:53 ب.ظ
Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this piece of writing i thought i could also make comment due to this
sensible piece of writing.
یکشنبه 22 مهر 1397 03:21 ب.ظ
Everyone loves it when folks come together and share opinions.

Great website, keep it up!
یکشنبه 22 مهر 1397 06:26 ق.ظ
Great beat ! I wish to apprentice while you amend your
web site, how could i subscribe for a blog web site? The account helped
me a appropriate deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast offered shiny transparent idea
جمعه 20 مهر 1397 06:43 ق.ظ
What's up to every one, it's actually a fastidious for me to go to see this site, it contains useful Information.
پنجشنبه 19 مهر 1397 01:43 ب.ظ
Great article.
چهارشنبه 18 مهر 1397 08:00 ب.ظ
say thanks to a lot for your internet site it helps a lot.
چهارشنبه 18 مهر 1397 06:46 ب.ظ
You're an extremely beneficial website; couldn't make it without ya!
چهارشنبه 18 مهر 1397 01:41 ب.ظ
Maintain the excellent job and producing in the group!
چهارشنبه 18 مهر 1397 01:32 ب.ظ
My brother suggested I would possibly like
tis blog. He used to be tootally right. This submit truly made my
day. You cann't beliedve simply how a lot time I had spent for this information! Thanks!
چهارشنبه 18 مهر 1397 01:12 ب.ظ
Really useful, looking forwards to coming back.
چهارشنبه 18 مهر 1397 06:57 ق.ظ
I am truly thankful to the owner of this web
page who has shared this enormous article at here.
چهارشنبه 18 مهر 1397 06:09 ق.ظ
Asking questions are actually pleasant thing if you are not understanding something totally, however this article provides fastidious understanding even.
چهارشنبه 18 مهر 1397 04:38 ق.ظ
Today, I went to the beach front with my children. I
found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said
"You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to
her ear and screamed. There was a hermit crab inside
and it pinched her ear. She never wants to go back!

LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!
سه شنبه 17 مهر 1397 09:24 ب.ظ
This is very interesting, You're a very skilled blogger.
I have joined your feed and look forward to seeking more of your excellent post.
Also, I have shared your website in my social networks!
سه شنبه 17 مهر 1397 09:20 ب.ظ
Pretty great post. I just stumbled upon your blog and wished to mention that I've
really enjoyed surfing around your blog posts.
In any case I'll be subscribing in your rss feed and I am hoping you write again very soon!
سه شنبه 17 مهر 1397 06:12 ب.ظ
I am sure this article has touched all the internet users, its really really nice paragraph on building up new blog.
شنبه 14 مهر 1397 12:55 ق.ظ
whoah this weblog is fantastic i really like studying your articles.
Stay up the great work! You understand, many individuals
are looking round for this information, you could help them greatly.
جمعه 13 مهر 1397 06:03 ب.ظ
Pretty component to content. I just stumbled upon your blog
and in accession capital to claim that I get actually loved
account your blog posts. Anyway I will be subscribing on your feeds and even I fulfillment you get entry to constantly fast.
پنجشنبه 12 مهر 1397 09:50 ق.ظ
I like this website - its so usefull and helpfull.
پنجشنبه 12 مهر 1397 04:58 ق.ظ
What's happening, awesome websites you've right now.
پنجشنبه 12 مهر 1397 04:14 ق.ظ
Awesome internet site you have right here.
پنجشنبه 12 مهر 1397 01:15 ق.ظ
Great website! It looks very expert! Keep up the excellent work!
پنجشنبه 12 مهر 1397 12:30 ق.ظ
Great website! It looks very expert! Sustain the helpful work!
چهارشنبه 11 مهر 1397 10:25 ب.ظ
Awesome Web site, Keep up the wonderful job.
Many thanks!
چهارشنبه 11 مهر 1397 09:34 ب.ظ
say thanks to so much for your web site it assists a great deal.
چهارشنبه 11 مهر 1397 06:05 ب.ظ
Superb Website, Preserve the very good work. Thank you!
چهارشنبه 11 مهر 1397 04:15 ب.ظ
Lovely Web-site, Continue the fantastic work. thnx!
چهارشنبه 11 مهر 1397 07:44 ق.ظ
You have great knowlwdge on this website.
چهارشنبه 11 مهر 1397 04:31 ق.ظ
I adore this site - its so usefull and helpfull.
سه شنبه 10 مهر 1397 05:45 ب.ظ
thank a lot for your website it helps a lot.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نمایش نظرات 1 تا 30